Belediye İle İlgili Sayıştay Raporu

Yeni Belediye Binası yapılırken İş Bilmezlik ve usulsuzlükler Sayıştay Raporunda.

Başkanlık Binasına mermer sütün.Hizmet Binasına Kompozit kaplama sütun. Mermer döşemeyi Hukukçu -Avukat -Başkan beğenmeyince Halı Kaplama yaptırılmı sayıştay Raporlarını Yeniçağ Gazetesinden Üç belediye başkanlığı ile Murat AĞIREL murat.agirel@hotmail.com

13 Aralık 2021 Pazartesi köşesinde yayınladı.

"Geçen yılların incelemelerini içeren Sayıştay raporlarını okurken parti fark etmeksizin iş bilmezlikleri ve usulsüzlükleri yazıyorum.

Bugün üç belediyeyi anlatacağım.

Biri Ankara Çubuk Belediyesi…

Biliyorsunuz ihaleleri yapılmış sözleşmelerde belli bir oran karşılığında "iş artışı" yapılabilir. Kanunda bunun yeri var. Fakat iş artışı uygulaması hep suistimal edilen bir alan haline gelmiş durumda. Öyle iş artışları yapılıyor ki yapılan ihaleden büyük.

Hâlbuki iş artışları, yapım aşamasında önceden öngörülmeyen durumların ortaya çıkması halinde ihtiyaç olursa yapılabilir.

Belediyedeki olayı anlatayım…

Yapılan incelemede, gerek uygulama projelerinin yetersiz olması gerek bu projelerin işin uygulanması bakımından eksik olması gerekse de keyfi olarak değerlendirilebilecek gerekçeler nedeniyle iş artışına gidildiği görülmüş.

Örneğin, belediye hizmet binası yapım işinde, projede dış cephe için "prekast kaplama" imalatı öngörülmüşken; uygulamada bu iş kalemi "kompozit kaplama" imalatı ile değiştirilmiş.

Bu değişikliğin hangi öngörülmeyen olaydan dolayı meydana geldiği ve bu imalatın yapılmasının zorunlu olduğuna ilişkin bir gerekçe ihale dosyasında mevcut değil.

Yine aynı işte, projede yer almamasına rağmen daha estetik görüneceği gerekçesiyle "Marmara pijama mermer" imalatının iş artışı kapsamında yapılmasına karar verilmiş. Böyle bir gerekçeyle iş artışına gidilmesinin mevzuata aykırı olduğu açık…

Kaldı ki, söz konusu yapım işinin geçici kabulü yapıldıktan sonra iş artışı kapsamında yaptırılan mermer döşemesi üzerine doğrudan temin usulü ile "halı kaplama" da yaptırılmış.

Dolayısıyla işin projesinde olmayan ve iş artışı kapsamında yaptırılan "Marmara pijama mermer" imalatının üzeri halı ile kaplanmış, iş artışı ile yaptırılan bu imalatın bir anlamı da kalmamış. Madem halı kaplatacaktınız niye daha estetik olsun diye pahalı mermer yaptırdınız!

Sayıştay da bu durumu fark etmiş ve maliyet hesap cetvellerindeki iş kalemleriyle uygulamalar arasında farklılıklar olduğunu rapora almış.

Örneğin "Belediye Hizmet Binası Yapım" işinde, "Beyaz mermerden 30x90x3 cm ebatlarında döşeme kaplama yapılması" imalatının projedeki ölçüsü 5 bin 800 metrekare iken aynı iş kaleminin miktarı yaklaşık maliyette 6 bin 700 metrekare şeklinde yer almış.

Yine aynı iş üzerinde yapılan incelemede, "Başkanlık binası cephelerine mermerden masif sütun yapılması" imalatının ölçüsü yaklaşık maliyette 32 metre olarak görünmekteyken; bu imalatın projedeki miktarının 160 metre olduğu görülmüştür.

Hesapta böyle sapma mı olur? İşte bu saçma sapan işlere de vatandaşın binlerce lirasını harcıyorlar.

Daha bitmedi…"

 

cubuksesi.com sitesinden 30.09.2022 tarihinde yazdırılmıştır.